Valioliiga sarjataulukot

Kauden seuraaminen ja Valioliigan vedonlyönti on mielekkäämpää, kun pystyy vertailemaan aiempien kausien menestystä sekä sarjan tämänhetkistä tilannetta yhdestä paikasta. Olemme koonneet tähän artikkeliin perustietoa Valioliiga sarjataulukoista. Näin voit nauttia urheilusta ja vedonlyönnistä ilman useamman eri nettisivun selailua ja tulostaulukoiden jatkuvaa vertailua.

Valioliiga on Suomen seuratuin jalkapalloliiga, joka päihittää suosiollaan Espanjan LaLigan, Italian Serie A:n ja muut maailman huipputason jalkapalloliigat. Kuluva kausi 2023–2024 on liigan 32. toimintavuosi nimellä Valioliiga.

Valioliiga on erittäin suosittu vedonlyöntikohde suomalaisten keskuudessa, ja siksipä Valioliigan sarjataulukko on suomalaisten jalkapallofanien parissa jatkuvassa seurannassa. Sarjataulukko kertoo keskeistä tietoa sarjan kulusta, otteluiden tuloksista ja joukkueiden keskinäisestä sijoittumisesta. Sarjataulukot ja ovat myös tärkeä väline onnistuneen vedonlyöntituloksen saavuttamiseksi.

Taulukoita päivitetään jokaisen ottelun jälkeen säännöllisesti koko kauden ajan. Sarjataulukot osoittavat jokaisen joukkueen sijoituksen perustuen joukkueen keräämään pistesaldoon. Taulukon tarkka tutkiskeleminen auttaa ennakoimaan tulevia pelejä ja niiden mahdollisia tuloksia. Myös aiempien sarjataulukoiden tarkastelu auttaa hahmottamaan kokonaiskuvaa joukkueen menestyksestä arvioimalla sen sijoittumista aiempina kausina. Pelaajasiirtoja ja muita joukkueen menestykseen vaikuttavia tekijöitä tarkastelemalla voi arvailla, jatkuuko kehityskaari entiseen malliin vai onko luvassa yllättäviä muutostekijöitä, jotka vaikuttavat ratkaisevasti joukkueen kauden kulkuun.

Valioliiga sarjataulukko kausi 2023–2024

Valioliigassa pelaa tällä kaudella 20 joukkuetta, jotka on listattu alla olevaan taulukkoon.

JoukkueKotikaupunkiKotistadion
ArsenalLontooEmirates Stadium (60 704)
Aston VillaBirminghamVilla Park (42 640)
BournemouthBournemouthVitality Stadium (11 379)
BrentfordLontooGriffin Park (12 763)
Brighton & Hove AlbionBrightonThe Amex (31 876)
BurnleyBurnleyTurf Moor (21 944)
ChelseaLontooStamford Bridge (40 341)
Crystal PalaceLontooSelhurst Park (25 486)
EvertonLiverpoolGoodison Park (39 572)
FulhamLontooCraven Cottage (25 700)
LiverpoolLiverpoolAnfield (61 276)
Luton TownLutonKenilworth Road (11 500)
Manchester CityManchesterCity of Manchester Stadium (53 400)
Manchester UnitedManchesterOld Trafford (74 310)
Newcastle UnitedNewcastleSt. James’ Park (52 000)
Nottingham ForestWest BridgfortThe City Ground (30 445)
Sheffield UnitedSheffieldBramall Lane (32 050)
Tottenham HotspurLontooTottenham Hotspur Stadium (62 026)
West HamLontooLondon Stadium (68 013)
Wolverhampton WanderersWolverhamptonMolineux Stadium (32 050)

Tämän hetken sarjatilanne (8.2.2024) näyttää seuraavanlaiselta:

JoukkueOttelutVoitotTasapelitHäviötPisteet
Liverpool23156251
Manchester City22154349
Arsenal23154449
Aston Villa23144546
Tottenham23135544
Manchester United23122938
West Ham23106736
Brighton2398635
Newcastle United231031033
Wolverhampton2395932
Chelsea23941031
Bournemouth2276927
Fulham23751126
Crystal Palace23661124
Brentford22641222
Nottingham Forest23561221
Luton Town22551220
Everton23851019
Burnley23341613
Sheffield United23241710

Sarjataulukon kärjessä on Liverpool ja toisella sijalla viime kauden voittajajoukkue Manchester City, jota on povattu myös käynnissä olevan kauden voittajaksi. Joukkue onkin selkeän ennakkosuosikin asemassa. Isoimpana haastajana nähdään Liverpoolin lisäksi kolmatta sijaa pitävä Arsenal sekä sitä seuraavat Aston Villa ja Tottenham. Viime kauden Top 5 -joukkoon sijoittuneet Manchester United ja Newcastle United eivät tämänhetkisessä sarjatilanteessa yllä viiden parhaan joukkueen joukkoon. Yllättävää on myös, että viime kauden yhdeksänneksi sijoittunut Brentford keikkuu tällä hetkellä sarjan häntäpäässä 22 pisteellä.

Valioliigan neljä parasta joukkuetta nousevat kauden päätteeksi Mestarien Liigaan. Kolme ensimmäistä joukkuetta pääsee suoraan lohkovaiheeseen ja neljänneksi sijoittunut karsimaan paikasta lohkovaiheeseen. Sijoille 5 ja 6 sijoittuneet joukkueet pääsevät Eurooppa-liigan karsintoihin, mutta Englannin Cupin ja Englannin Liigacupin voittajat ovat kuitenkin etuajoasemassa Eurooppa-liigan paikoille. Sijalle 7 sijoittunut joukkue ansaitsee puolestaan paikkansa Konferenssiliigan karsinnoissa, joka on eurooppalaisten seurajoukkueiden kolmannen tason kilpailu Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan jälkeen.

Kauden päätteeksi sarjan kolme viimeistä joukkuetta putoavat alemmalle sarjatasolle Mestaruussarjaan, ja Mestaruussarjan kolme parasta joukkuetta nousevat puolestaan Valioliigaan. Kaudelle 2023–2024 sarjaan nousivat Burnley, Luton Town ja Sheffield United. Kaikki kolme joukkuetta sijoittuvat tällä hetkellä sarjan häntäpäähän.

Parhaat maalintekijät kaudella 2023–2024

Kauden parhaiden maalintekijöiden joukkoon on povattu Manchester Cityn Erling Haalandia eikä suotta, sillä tällä hetkellä hän jakaa maalipörssin ensimmäisen sijan Liverpoolin Mohamed Salahin kanssa 14 osumalla.

Haalandin ja Salahin perässä roikkuvat Bournemouthin Dominic Solanke 13 osumalla ja Tottenhamin Son Heung-Min 12 osumalla. Top 5 -listaan mahtuvat vielä West Hamin Jarrod Bowen ja Aston Villan Ollie Watkins, jotka jakavat viidennen sijan 11 osumallaan.

Valioliiga sarjataulukot edeltävät kaudet

Kauden 2022–2023 Valioliigan voittajajoukkue oli Manchester City, joka myös tällä hetkellä keikkuu sarjataulukon toisella sijalla. Kokonaisuudessaan edellisen kauden sarjataulukko näytti seuraavalta:

JoukkuePelatut ottelutVoitotTasapelitHäviötPisteet
Manchester City38285589
Arsenal38266684
Manchester United38236975
Newcastle United381914571
Liverpool381910967
Brighton381881262
Aston Villa381871361
Tottenham381861460
Brentford381514959
Fulham381571652
Crystal Palace3811121545
Chelsea3811111644
Wolverhampton381181941
West Ham381172040
Bournemouth381162139
Nottingham Forest389111838
Everton388121836
Leicester City38972234
Leeds387102131
Southampton38672525

Kauden 2022–2023 jälkeen Leicester City, Leeds ja Southampton tipahtivat alemmalle sarjatasolle. Tämä on sinänsä yllättävää, sillä kaikilla kolmella seuralla on pitkä historia pääsarjatasolla pelaamisesta.

Vuoden 2021–2022 sarjataulukon Top 5 -joukossa on tuttuja joukkueita:

JoukkuePelatut ottelutVoitotTasapelitHäviötPisteet
Manchester City38296393
Liverpool38288292
Chelsea382111674
Tottenham382251171
Arsenal382231369

Manchester Cityn nousukausi on alkanut jo vuosia sitten, sillä kauden 2015–2016 jälkeen joukkue on sijoittunut joka kerta kolmen parhaan joukkoon. Voittoja se on kerännyt seitsemän loistavan kautensa aikana yhteensä viisi kappaletta. Kausilla 2017–2018 ja 2018–2019 Manchester City voitti sarjan, mutta kaudella 2019–2020 Liverpool nappasi välistä voiton, Manchester Cityn sijoittuessa toiseksi. Kolme viimeisintä kautta vuosien 2020–2023 välillä ovat Manchester Cityn peräkkäisiä voittoja. Jos Manchester City onnistuu nappaamaan voiton myös tällä kaudella, on se siis jo neljäs Valioliigan voitto putkeen!

Aikaisempia sarjataulukoita vertaillessa vastaan tulee myös yllätyksiä. Kaudella 2021–2022 kolmanneksi sijoittunut Chelsea ei ole 2022–2023 tai 2023–2024 kausilla pärjännyt lainkaan yhtä maireasti. Toinen yllättäjä on Leicester City, joka voitti Valioliigan kaudella 2015–2016 ja saavutti tämänkin jälkeen kohtalaista menestystä sarjassa, mutta tippui yllättäen kauden 2022–2023 jälkeen Valioliigasta alemmalle sarjatasolle. Vaikka sarjataulukot antavatkin kattavaa tietoa sarjan tilanteesta, ei niiden avulla voi täysin ennustaa tulevaisuutta. Kuten Leicesterin tapaus osoittaa, yllätyksiä on aina tapahtunut ja tulee aina tapahtumaan.

Ilmaiskierroksia ilman talletusta

Ilmaiskierrokset ovat siksi erityisen hyviä bonuksia, tuovat pelaajalle mahdollisuuksia saada voittoja ilman talletuksen tekemistä. Niitä on tarjolla erityisesti uusille asiakkaille, jolloin ne toimivat tervetuliaisbonuksena. Myös vanhoja asiakkaita voidaan palkita aktiivisuudesta ilmaiskierroksilla ilman talletusta. Parhaimmat kasinot pelaamiseen tarjoavat voitot jopa ilman verojenmaksua, jos kasinolla on joku eu/eta-maan lisenssi. Yleisimmät verovapaat lisenssit kuuluvat Maltalle ja Virolle.

Lisenssin merkitys

Asiakkaalle lisenssi on usein viesti kasinon luotettavuudesta ja turvallisuudesta. Tunnettu lisenssi, kuten Maltan pelilisenssi eli mga kasino kertoo asiakkaalle muun muassa sen, että kasinon toimintaa valvotaan tarkasti, rahansiirrot ovat luotettavia ja turvallisia, sekä asiakkaan tietosuoja on monin tavoin turvattu. Asiakkaiden luottamusta väärinkäyttävät kasinot löydetään nopeasti, ja niiltä viedään lisenssi ja oikeudet toimia pelialalla. Lisäksi monille asiakkaille myös verovapaa pelaaminen on tärkeää, joten myös sen puolesta lisenssi on tärkeä tarkistaa.

Voiko kasino toimia ilman lisenssiä?

Kasino ilman lisenssiä voi ensikuulemalta kuulostaa turvattomalta pelipaikalta, mutta sillä voidaan tarkoittaa useampaa eri asiaa. Nettikasino voidaan määritellä ilman pelilisenssiä toimivaksi, jos sillä ei ole kotimaista, ETA-alueen, tai minkään muunkaan maan pelilisenssiä. Suomalaista lisenssiä ei ole olemassa ainakaan toistaiseksi, joten kaikki ulkomaisen lisenssin omaavat nettikasinot voisi luokitella kasinoksi ilman lisenssiä. Käytännössä kaikilla turvallisilla nettikasinoilla on jonkinlainen toimilupa, ja netistä on löydettävissä useita arvostelusivustoja, joissa käydään läpi myös kasinoita ilman lisenssiä. Niistä voi löytää itselleen sopivan ja turvallisen pelipaikan.

Mistä löytää ilmaiskierroksia ilman talletusta?

Näitä bonuksia voi löytää esimerkiksi selaamalla kasinojen arvosteluja, joissa on listattu niiden hyvät ja huonot puolet. Kasinoita voidaan arvostella myös bonusten perusteella, ja ilmaiskierrokset ilman talletusta kuuluvat parhaimmistoon. Jos löytää tällaisen bonuksen, joka voi olla vieläpä ilman kierrätysvaatimuksia, sitä ei kannata ohittaa. Ennen pelaamaan ryhtymistä on kuitenkin hyvä pysähtyä hetkeksi, ja tarkistaa bonuksen ehdot, ettei kesken pelaamisen tule ikäviä yllätyksiä esimerkiksi kohtuuttomien kierrätysvaatimusten muodossa.

Kenelle ilmaiskierrokset ilman talletusta sopivat?

Talletusvapaat ilmaiskierrosbonukset ovat harvinaisia tarjouksia kasinoilta, sillä ne ovat anteliaita bonuksia. Usein ne ovat tarjolla uusille asiakkaille tervetuliaisbonuksena. Kasinon toiveena tietenkin on, että asiakas viihtyisi kasinolla pidempäänkin. Ilman talletusta pelatut ilmaiskierrokset sopivat erinomaisen hyvin sellaiselle pelaajalle, joka haluaa kokeilla kasinoa ilman riskiä menettää omaa rahaa. Lisäksi ne tarjoavat aivan kaikille, myös kokeneille pelaajille, saman jännityksen kuin omallakin rahalla pelaaminen.

Talletusvapaiden ilmaiskierrosten käyttö

Yleensä ilmaiskierroksia ilman talletusta voi käyttää slottipeleissä. Joskus ne on rajattu johonkin yhteen tai useampaan peliin, ja kierrätysvaatimukset vaihtelevat kierrätysvapaista ilmaiskierroksista 40 kertaisiin kierrätysvaatimuksiin. Sloteissa ei tarvitse voittaakseen luoda hienoa pelistrategiaa, vaan puhdas onni ratkaisee. Ilmaiskierrosten ilman talletusta arvo on usein määritetty etukäteen, ja yleensä se on 10-20 senttiä. Kun löytää tällaisen bonuksen, sen saa käyttöönsä helposti. Tarvitsee vain aktivoida bonus esimerkiksi tunnistautumalla kasinolle, ja mennä pelaamaan sitä peliä, johon ilmaiskierrokset on tarkoitettu.

Kierrätysvaatimukset ilmaiskierroksissa ilman talletusta

Kierrätysvaatimusten merkitys on suuri, ja siksi ehdot on hyvä lukea etukäteen. Kierrätysvapaan bonuksen voitot saa kotiutettua omalle pankkitililleen heti, ja pienikin summa ilman talletuksen tekemistä ilahduttaa, onhan kyseessä ilmaista rahaa. Jos bonusta taas koskee kierrätysvaatimukset, ne tulee täyttää, ennen kuin voittoja pääsee kotiuttamaan. Eri pelit täyttävät kierrätysvaatimusta eri tavoin, ja joskus ne voivat täyttyä huomaamattakin pelaamisen lomassa.

Aivan korkeimpien kierrätysvaatimusten kohdalla kannattaa harkita, saako niitä ikinä täytettyä. Kasinoilla on usein myös aikarajoja, minkä ajan sisällä ilmaiskierrokset tulee käyttää, kierrätysvaatimukset täyttää. Myös tämän takia säännöt ja ehdot on hyvä lukea, sillä ikävässä tapauksessa bonus tai voitot voidaan mitätöidä, jos niitä ei saa käytettyä rajoitusten puitteissa.

Ilmaiskierrokset käytännössä

Usein kasinot tarjoavat ilmaiskierroksia ilman talletusta uusimpiin peleihin, antamalla asiakkaalle mahdollisuuden tutustua kasinoon ja peliin ilman riskiä. Ilmaiskierrokset voi olla tarkoitettu käytettäväksi myös klassikkopeleissä, kuten Book of Deadiin, Gonzo’s Questiin ja Starburstiin. Kasino voi tarjota ilmaiskierroksia esimerkiksi 100 kappaletta, jotka se antaa asiakkaan käyttöön yhdessä tai useammassa erässä.

Yhteenveto

Ilmaiskierrokset ilman talletusta ovat yleensä ikään kuin tutustumistarjous kasinon puolelta asiakkaalle. Ne antavat mahdollisuuden kokeilla kasinon tarjontaa ilman riskiä. Niitä koskee kuitenkin useat rajoitukset, joihin on hyvä tutustua etukäteen. Parhaimmassa tapauksessa asiakas saa käyttöönsä ilmaiskierroksia ilman talletusta ja kierrätysvaatimuksia verovapaasti.

Brite casinot

Mikäli olet kuullut pikakasinoista eli pay’n play -kasinoista, olet hyvin todennäköisesti törmännyt myös termeihin Trustly kasino, Zimpler kasino tai Brite casino. Kaikki kolme toimijaa tarjoavat tasalaatuisen kasinokokemuksen turvallisesti, nopeasti ja luotettavasti – vaikka keskellä yötä. Seuraavassa tutustumme tarkemmin Brite casinoihin.

Kuinka Brite kasinot toimivat?

Brite on maksutapa, joka vastaa pelaajan näkökulmasta verkkomaksua omalta pankkitililtä. Tämä tarkoittaa, että käytössä ei ole erillistä tiliä tai nettilompakkoa, vaan palvelu toimii yhteistyössä oman verkkopankkisi kanssa. Jos sinulla on verkkopankkitunnukset kotimaisessa pankissa, voit siis käyttää Briteä.

Käytännössä kaikki Brite kasinot ovat niin sanottuja pikakasinoita. Tämä tarkoittaa, että kasinopelit pääsee aloittamaan ilman rekisteröitymistä, jopa minuuteissa. Brite casinoille kirjautuminen tapahtuu kasinon yläreunassa olevan ”talleta” -painikkeen tai muun vastaavan kautta. Prosessi kokonaisuudessaan vaihtelee aina hieman kasinon mukaan, mutta sujuu aina suunnilleen seuraavasti:

  1. Etsi kasinon sivuilta talleta-painike tai muu vastaava
  2. Valitse talletussumma (huomioi mahdolliset minimi- ja maksimisummat)
  3. Klikkaa ok
  4. Valitse listalta oma pankkisi
  5. Vahvista maksu pankin sovelluksessa tai tunnuslukukortin avulla
  6. Onnistuneen maksun jälkeen palaat kasinon sivuille
  7. Voit aloittaa pelaamisen

Toisin kuin perinteisillä kasinoilla, sinun ei tarvitse toimittaa kasinolle henkilöllisyystodistusta tai esimerkiksi palkkakuittia, vaan kaikki tarvittavat tiedot siirtyvät kasinolle pankin välityksellä. Samalla hyvä uutinen on, että kasino ei saa tietoonsa sinusta mitään tarpeetonta. Esimerkiksi sähköpostiosoitteesi ja puhelinnumerosi eivät siis päädy kasinon tietoon.

Parhaat Brite kasinot

Koska pelaaja harvoin viettää aikaa kovin monella kasinolla yhtäaikaisesti, on tärkeää löytää itselleen sopiva kasino. Kuinka sitten löytää paras mahdollinen Brite casino?

Yksi hyvä vinkki on tutustua kasinolistauksiin ja arvosteluihin. Niiden kautta silmäilet kasinoiden hyvät ja huonot puolet näppärästi ja nopeasti. Kannattaa kuitenkin muistaa, että arvostelu on aina tekijänsä näkemys. Esimerkiksi joku saattaa harmitella bonusten puutetta siinä missä toiselle merkittävämpi tekijä on pelivalikoima tai vaikkapa kanta-asiakasohjelma.

Ehkä tärkein neuvo on kuitenkin valita kasino, joka toimii luotettavan lisenssin alla. Paras valinta suomalaiselle on EU- tai ETA-alueen lisenssillä toimiva kasino ja tällaisen kasinon valitsemalla ovat myös voittosi verovapaita. Nimekkäin näistä on Maltan MGA-lisenssi, mutta myös virolainen EMTA-lisenssi on hyvä valinta.

Kasino ilman lisenssiä on aina epäilyttävä valinta eikä sellaista kannata missään nimessä valita. Myös epämääräisempiä lisenssejä kuten afrikkalaisia lisenssejä kannattaa välttää. Brite kasinoissa tällaisilla lisensseillä toimivia yrityksiä ei käytännössä edes ole. Euroopan ulkopuolisista lisensseistä ainoa varteenotettava on tällä hetkellä Curacaon lisenssi, mutta on hyvä muistaa, että tällöin verovapaat voitot jäävät saamatta. Myöskään asioiden selvittely ei välttämättä ole niin sujuvaa kuin EU- tai ETA-kasinolla.

Brite yrityksenä ja kasinoiden turvallisuus

Verrattuna esimerkiksi Trustlyyn Brite on hyvin nuori yritys, sillä se on aloittanut kasinoiden maksunvälittäjänä vasta vuonna 2020. Tämän vuoksi Brite kasinoiden kirjo ei ole vielä läheskään niin valtaisa kuin Trustly kasinoiden. Briten taustalta löytyy kuitenkin samaa osaamista kuin Trustlyltä, jopa entisiä Trustlyläisiä työskentelee nykyään Briten leivissä.

Kuten Trustly ja Zimpler, myös Brite on ruotsalainen yritys. Tämä tarkoittaa, että jokainen Brite casino toimii samalla myös Ruotsin finanssivalvonnan tiukan valvonnan alaisuudessa. Esimerkiksi MGA-lisenssillä toimiva kasino joutuu siis vastaamaan toimistaan sekä MGA:lle että Ruotsin finanssivalvonnalle Briten kautta.

Kaikilla Brite kasinoilla on luonnollisesti käytössään myös vahva, pankkitasoinen salaus ja ne ovat muutenkin sitoutuneita noudattamaan reilun pelin periaatteita. Tämä pitää sisällään esimerkiksi pelivoittojen satunnaisuuden sekä vastuullisen pelaamisen osion. Näillä kasinoilla voikin pelailla turvallisin mielin, eikä tarvitse pelätä tulevansa huijatuksi.

Brite, Trustly vai Zimpler?

Moni saattaa miettiä, onko Brite kasinoissa joitakin huonoja puolia verrattuna Trustlyyn tai Zimpleriin. Pelaajan näkökulmasta on kuitenkin melko samantekevää, minkä kolmesta maksunvälittäjästä valitsee. Pikakasinoissa suosituin maksunvälittäjä on Trustly, onhan se vanhin ja tunnetuin. Kilpailijat ovat kuitenkin kopioineet Trustlyn mallin hyvin sujuvasti.

Pelaajat tykkäävät toki joskus spekuloida eri maksunvälittäjien välisillä eroilla. Joidenkin mielestä esimerkiksi Brite kasinot tarjoavat parempia bonuksia kuin kilpakumppanit. Samoin jokin maksutavoista saatetaan mieltää hieman toista nopeammaksi. Totuus kuitenkin on, että maksunvälittäjien välillä ei ole tosiasiallisia eroja, vaan erot ovat itse kasinoiden välillä. Kasinot saattavat myös vaihtaa maksunvälittäjää esimerkiksi Trustlystä Briteen tai päin vastoin. Pelaaja ei tätä yleensä huomaa.

Kasinoa valitessa kannattaakin maksunvälittäjän brändin sijaan keskittyä olennaisempaan: lisenssi, pelivalikoima, bonukset tai suomenkielisyys ovat asioita, joissa kasinoiden välillä on todellisia eroja. Vertaile näitä ja löydät itsellesi sopivimman kasinon.

Ilmaista pelirahaa

Sana ilmainen on houkuttava ja usein suomalaiset innostuvat, kun kuulevat, että jotakin saa ilmaiseksi. Se voi olla ämpäri, mutta nettikasinolla ilmainen peliraha on kuin lottovoitto. Vaikka summa olisi pieni, niin sinulla on silti mahdollisuus kokeilla juuri sillä kasinolla pelejä ja fiilistellä tunnelmaa sekä vasta sen jälkeen päättää jäätkö kasinon asiakkaaksi.

Ilmaista pelirahaa voi saada joko tallettamalla tai ilman talletuksen tekemistä. Jos kyseessä talletusvapaa ilmainen peliraha, niin se on yleensä määrältään paljon pienempi kuin tallentamista vastaan saatu vastaava. Selväähän on, että nettikasino on anteliaampi silloin, jos itsekin olet valmis sitomaan pelaamiseen myös omia kolikoitasi.

Ilmaisen pelirahan bonukset sidotaan usein juuri talletukseen eikä välttämättä itse tarvitse sijoittaa kovin suurta summaa. Ilmaista pelirahaa pidetään kuitenkin houkuttelevampana silloin, kun omaa talletusta ei tarvitse tehdä. Pelaajana haluat mahdollisimman hyvän pelikokemuksen ennen kuin päätät, haluatko jatkaa pelaamista kasinolla vai et.

Ilmaista pelirahaa

Millä tavoin ilmaista pelirahaa voi saada

Pelirahaa ei ensinnäkään voi saada täysin kohtuuttomia määriä ja erilaiset bonukset myös vaihtelevat. Tutustutaan muutamiin erilaisiin vaihtoehtoihin.

Ilmainen käteisbonus on ilmaista pelirahaa ilman talletusta ja sen voit saada joko rekisteröitymisen yhteydessä tai VIP -ohjelmassa. Siihen ei sisälly lainkaan riskejä, koska omaa rahaa ei silloin tarvitse tallettaa. Erilaiset säännöt ja ehdot rajoittavat sen käyttämistä. Tällaisia ovat esimerkiksi kierrätysvaatimukset tai panos- ja pelirajoitukset. 

Ilmaiskierrokset ovat myös ilmaista pelirahaa ja niitä voi lunastaa muun muassa tervetuliaistarjouksena tai ne voivat olla kampanjansa. Vähän tarjouksesta riippuen, ehdot voivat olla joko todella tiukat tai varsin löysät. Hyvällä tuurilla sinulla on jälleen mahdollisuus voittaa oikeaa rahaa.

Livekasinon ilmaiset pelimerkit ovat käyttökelpoinen tarjous livekasinon ystävälle. Pelimerkeillä ei pääse pelaamaan täysin vapaasti eli myös niissä on tiettyjä pelirajoituksia ja ne kohdistuvat hyvin usein rulettiin, blackjackiin ja baccaratiin. Positiivinen yllätys on myös se, jos ilmaista pelirahaa voi käyttää Game show -peleihin. 

Ilmainen peliaika on varsin harvinainen, mutta näitä tarjouksia tulee eteen ja niistä kannattaakin napata kiinni. Ilmaisen peliajan aikana voit pelata kasinolla niin paljon kuin ehdit. Kun aika päättyy, sinun on varsin todennäköisesti vielä kierrätettävä mahdolliset saadut voittosi. Kierrätysvaatimukset ja muut ehdot kannattaakin tarkistaa etukäteen.

Millaisia summia ilmaista pelirahaa voit saada

Kuten varmasti arvaat, sinulle ei tarjota ilmaista pelirahaa kovin suuria summia. Hyvin yleistä on että tarjouksessa saat 5€. Se ei ole kovin iso summa, mutta sillä voi tutustua varsin hyvin kasinon peleihin sekä sen toimintaan yleensä. Hyvällä tuurilla tuolla summalla voi saada jopa pienen voiton, mutta jälleen kertaalleen muistutan, että sinun on tarkistettava ehdot ja noudatettava niitä.

Toinen mahdollisuus on saada ilmaista pelirahaa 10 euroa. Se on jo huomattavasti suurempi määrä, joten ehdot tähän summaan ovat myös samassa suhteessa tiukemmat. Tällä summalla on mahdollisuus kokeilla vähän isompia voittoja. Näitä tarjouksia on jo järkeä etsiä, mutta ehtojen lukeminen on ensiarvoisen tärkeää.

Ilmaisen pelirahan käyttäminen

Vaikka summa ei olisi kovin suuri ja ehdot ovat tiukat, on hyvin usein järkevää ottaa vastaa se pienikin summa. Ilmaisella pelirahalla voit pelata pelejä aivan samalla kuin käyttäisit siihen omaa rahaasi. Panokset ovat todellisia ja voitot ovat oikeaa rahaa. Vaikka näihin liittyy kierrätysvaatimukset, voit kierrätyksen jälkeen kotiuttaa saamasi summan omalle pankkitilillesi.

Sinullahan on mahdollisuus nettikasinolla kokeilla esimerkiksi kolikkopelejä täysin ilmaiseksi leikkirahalla. Se kuitenkin tarkoittaa sitä, että niissä voitettu raha on leikkirahaa, etkä voi niitä kotiuttaa itsellesi, vaikka saisit poimittua huikean päävoiton jossakin jackpot -pelissä. Niistä on kuitenkin se hyöty, että voit opetella jotakin peliä ennen kuin käytät siihen ilmaista pelirahaa tai omaa rahaasi.

Ilmaista pelirahaa kannattaa käyttää tästä syystä:

Huonoja puolia ovat nämä:

Rikastunko ilmaisen pelirahan avulla

Se onkin hyvä kysymys, koska kaikki riippuu nettikasinon tälle tarjoukselle laatimista säännöistä ja ehdoista. Kun ilmainen peliraha on kyseessä, saattaa kasino määrittää voitoille niin sanotun voittokaton. Se tarkoittaa, että mikäli voittokatto on 70 euroa ja voitat 100 euroa, niin erotus eli 30 euroa jää kasinolle. Joten tätä esimerkkiä vasten voi sanoa, että kovin rikkaaksi ei ole mahdollisuutta tulla voittokaton ansiosta.

Siksi sinun tärkeää lukea säännöt ja ehdot huolellisesti sekä niiden avulla peilata sitä lisäksi siihen, mitä peliä saat pelata ja millaisella panostuksella. Sitä mukaa, kun saat kerättyä kokemusta nettikasino pelaamisesta, opit jo ehtoja lukiessa huomaamaan, onko tarjous hyvä vai huono. Eli onko sillä mahdollisuus voittaa vai joudutko lisäksi laittamaan ison tukun omia seteleitäsi kiinni kierrätyksen takia.

Voiko vedonlyöntiin saada ilmaista pelirahaa

Joillakin nettikasinoilla on myös urheiluvedonlyönti. Se on varsin kiinnostavaa ja nekin tarjoavat toisinaan ilmaista pelirahaa eli ilmaisvetoja niin, ettei talletusta tarvitse tehdä. Toisinaan ilmaisvedon tai -vetoja saat, kun rekisteröit pelitilisi. Mutta kuten aina, myös vedonlyönnin puolella on omat sääntönsä ja ehtonsa, jotka pitää tutkia. Silloin tiedät, mikä sinua odottaa ennen voittojen kotiuttamista. Ehdoissa voi olla huomattaviakin eroja kasinoiden välillä.

Bonukset ilman talletusta

Kilpailu kiristyy kasinot ilman lisenssiä välillä entisestään ja siksi uusia pelaajia hellitään erilaisia toinen toistaan paremmilla tarjouksilla. Bonukset ilman talletusta tarkoittavat sitä, että saat bonuksen, vaikka et talleta kasinolla senttiäkään rahaa. Samalla pääset tutustumaan kasinon pelivalikoimaan sekä kokemaan, millainen ilmapiiri siellä on. Vaikka bonus ei olisikaan suuren suuri, se on silti mahdollisuus. Ilman talletusta saatavat edut ovat huomattavasti pienemmät kuin ne, joissa tehdään myös oma talletus.

Bonukset ilman talletusta sen sijaan tarkoittavat sinulle riskitöntä pelaamisen aloittamista. Sinun ei tarvitse sijoittaa vielä omaa rahaa. Jos olet tehnyt itsellesi todella tiukan pelibudjetin, tästä voi olla sinulle jopa hyötyä. Välttämättä bonukset ilman talletusta eivät tuo voittoja, mutta aina voi yrittää.

Bonukset ilman talletusta

Millaisia vaihtoehtoja ovat bonukset ilman talletusta

Bonukset ilman talletusta voit saada muutamalla eri tavalla, joten katsotaan, mitä tarjolla voi olla:

Ilmainen käteisbonus on ilmaista pelirahaa, jolloin talletusta ei tarvitse tehdä sen saadaksesi. Sen voit saada joko rekisteröityessäsi uudelle kasinolle tai toisinaan myös VIP -ohjelman osana. Siihen liittyy erilaisia sääntöjä ja ehtoja, kuten kierrätysvaatimukset, peli- tai panostusrajoitukset.

Tarjouksen voi saada myös ilmaiskierroksina, mutta tarjous toimii samalla tavalla. Ne voivat olla tervetuliaistarjouksena tai ihan omana kampanjana. Ehdot on jälleen hyvä lukea, koska ne kertovat tarkemmin rajoituksista. 

Livekasinolla voit puolestasi saada ilmaisia pelimerkkejä. Pelaamaan ei tosin pääse täysin vapaasti, vaan niihin liittyvät aina pelirajoitukset. Joskus on mahdollista saada myös ilmaista pelirahaa ilman talletusta myös mielenkiintoisiin Game show -peleihin.

Ilmainen peliaika on mielenkiintoinen tarjous, vaikkakin varsin harvinainen. Silloin sinulla on mahdollisuus pelata sinä aikana niin paljon kuin ehdit. Myös tässä tapauksessa mahdolliset voitot on kierrätettävä ennen kuin kotiuttaminen on mahdollista. Lisäksi pelaamista voidaan rajoittaa tiettyihin peleihin.

Miten vertailet bonukset ilman talletusta

Sinulle on varmasti jo selvinnyt se, että bonukset ilman talletusta sisältää aina jonkinlaiset säännöt ja ehdot. Ne voivat olla myös varsin tiukat. Siksi onkin muistettava se, että kasinon toiminta on bisnestä, joten ne eivät voi myöntää sinulle ilmaista rahaa ilman ehtoja. Siksi yleensä kierrätyssäännöt ovat suhteellisen korkeat. Käytännössähän bonus on sinulle ilmaista rahaa, joten niistä tulleet mahdolliset voitot on aina kierrätettävä ennen kuin ne voidaan kotiuttaa.

Jos kysymyksessä on ilmaiskierrokset ilman kierrätystä, siinä tilanteessa sinun ei tarvitse huolehtia kierrätyksestä. Säännöt sen sijaan kertovat sinulle, onko voittojen lunastamiselle asetettu rajaksi voittokatto tai pelaamisella on panoskatto. Voittokatto tarkoittaa sitä, että et pysty kotiuttamaan koko voittoa vaan tiettyyn rajaan asti. Raja voi olla esimerkiksi 50 euroa. 

Molemmat bonukset ovat erittäin kiinnostavia ja itse päätät, kumpi niistä sopii sinulle paremmin. Kierrätys on toisinaan hiukan kuumottavaa puuhaa, varsinkin silloin, jos sille on asetettu todella tiukat aikarajat. Onko se parempi vaihtoehto kuin voittokatto, on aina harkittava erikseen.

Miksi eri tarjousten vertailu kannattaa

Bonukset ilman talletusta ovat jo useita vuosia olleet sellaisia, että niiden avulla kasinot erottuvat toisistaan. Nettikasinoita on markkinoilla todella paljon, joten jollakin tavalla sieltä on kyettävä poimimaan paras tai parhaat pelipaikat. Kun kilpailu on koventunut, ovat erilaiset tarjoukset muuttuneet jopa aggressiivisiksi. Tällä tarkoitan sitä, että tarjouksia on nyt huomattavasti enemmän ja ne ovat toinen toistaan parempia. Lisäksi kasinot saattavat muuttaa niitä varsin usein eli jos tämän päivän tarjous ei ole kiinnostava, uusi tarjous kuukauden päästä voi olla paljon parempi.

Pelaajat ovat entistä tietoisempia siitä, miten tarjouksia voi vertailla keskenään, joten he menevät sinne, missä tarjoukset ovat parhaimmat sekä palvelu on myös hyvää. Toiset pelaajat puolestaan poimivat pelkät tarjoukset eivätkä juurikaan sen jälkeen pelaa kasinolla. Jotkut taas arvostavat enemmän VIP -ohjelmia, jolloin aktiivisuus voidaan palkita myös varsin suurella kädellä kasinon puolelta. Kuten sanottu, vaihtoehtoja on paljon, joten huonoa tarjousta sinun ei tarvitse poimia itsellesi.

Bonukset ilman talletusta hyvässä ja pahassa

Kuten kaikessa, myös bonuksissa ilman talletusta on hyviä sekä huonoja puolia. Katsotaan ne seuraavaksi.

Hyvät puolet:

Huonot puolet:

Bonukset ilman talletusta ja rajoitukset

Bonuksien käyttöön liittyy hyvin monenlaisia sääntöjä ja jotkut niistä ovat varsin sekavia. Osa säännöistä sinun on luettava bonusten puolelta ja osa voi vastaavasti löytyä kasinon varsinaisten sääntöjen ja ehtojen puolelta. Ole siis tarkkana äläkä tee valintaasi kevein perustein.

Kierrätysvaatimukset kertovat, kuinka monta kertaa saamasi voitot on kierrätettävä ennen kuin voit tehdä kotiutuksen.

Aikarajoitus puolestaan kertoo sen, kuinka paljon sinulla on aikaa bonuksen käyttämiseen. Yleensä sitä ei ole rajattomasti. Siihen voi sisältyä sekä lunastaminen että kierrätys.

Panosraja voi olla suhteellisen pieni ja ylimeneviä nettikasino ei hyväksy.

Pelirajoitukset kertovat, missä peleissä voit bonukset käyttää tai vaihtoehtoisesti, missä et voi käyttää.

Kierrätysprosentti kertoo, miten eri peleissä voit voittosi kierrättää. Osa peleistä on 100 prosenttia ja osa vain 20 prosenttia.

Voittokatto on maksimisumma, jonka voit kotiuttaa, vaikka olisit voittanut huomattavasti enemmän.

Bonusten väärinkäyttöä ei kannata tehdä, koska bonukseen on mahdollisuus vain kerran. Toiminnasta jää yleensä aina kiinni.

Kasinot ilman kierrätystä

Varsin houkuttelevalta kuulostava nimitys on kasinot ilman kierrätystä. Mikäli olet pelannut kasinolla jo aiemmin, tiedätkin, miten puuduttavaa on toisinaan tehdä kierrätystä. Aikaraja painaa päälle ja kierrätyksen aikana euro toisensa jälkeen palaa eikä voittoja enää ropise omaan laariin. Vaikka kierrätyksen kerroin olisi ihan kohtuullinen, kierrätys on aina kierrätys.

Kasinot ilman kierrätystä tekevät usein tarjouksen, josta on vaikea kieltäytyä. Talletuksen yhteydessä on mahdollista saada ilmaiskierroksia tai bonus, jota ei tarvitse kierrättää lainkaan. Eli jos onnetar on puolellasi, voit pelaamisen jälkeen kotiuttaa voittosi, mikäli se yltää minimikotiutuksen tasolle. Näihin superhyviin tarjouksiin sisältyy yleensä ehtoja, jotka on hyvä käydä läpi ennen tarjouksen poimimista. Silloin säästyt ainakin pahimmilta pettymyksiltä.

Kasinot ilman kierrätystä

Kasinot ilman kierrätystä ja hyvät tarjoukset

Millaisia ovat hyvät tarjoukset, joita kasinot ilman kierrätystä voivat sinulle tarjota? Tarjouksia on tietenkin yhtä paljon erilaisia kuin on kasinoitakin, mutta useimmiten ne liittyvät tervetuliaistarjoukseen. Esimerkiksi sinulla on mahdollisuus saada 100% bonus sekä sen päälle 100 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä. Se voi myös olla sellainen, että maksat minimitalletuksen 25 euroa ja saat 50 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä suosittuun kolikkopeliin.

Joku kolmas nettikasino voi puolestaan tehdä sellaisen tarjouksen, jossa saat jokaista talletettua euroa vastaan yhden ilmaiskierroksen, joten riippuen millaisen talletuksen teet, saat ilmaisia kerroksia sen mukaisesti. Kasinot ilman kierrätystä ovat päästäneet luovuuden valloilleen ja siksi tarjoukset sinulle ovat erilaisia. Tarjoukset vaikuttavat toinen toistaan paremmilta, mutta sinun on oltava kuitenkin ‘hereillä’ ja tutkittavat tarkoin, millaiset ehdot tällaisen tarjouksen taakse piiloutuu. Monet kasinot ilman lisenssiä tarjoavat mahdollisuuden pelata ilman kierrätystä.

Miksi kierrätysvaatimuksia vältellään

Et ole ainoa nettikasinopelaaja, joka pyrkii välttelemään kierrätysvaatimuksia. Ne koetaan hyvin usein välttämättömiksi paheiksi, jotka kuluttavat aikaa, mutta myös rahaa. Otetaanpa esimerkki kierrätyksestä. Kierrätysvaatimus voi olla 40 kertainen ja oletetaan, että voitat 10 euroa jossakin mielenkiintoisessa kolikkopelissä. Voitto on siis kierrätettävä 40 kertaa ennen kuin voit tehdä kotiutuksen. Laskutoimitus on hyvin yksinkertainen: 40 x 10€ = 400€. Eli toisin sanoen, sinun tulee asettaa panostusta kyseiselle kasinolle 400 eurolla. Vasta tämän jälkeen ilmaiskierroksilla saadut voitot kierrätysvaatimuksella voi kotiuttaa.

Kun kysymyksessä on kasinot ilman kierrätystä, sinun ei tarvitse välittää kierrätysvaatimuksesta vaan voit tehdä kotiutuksen niiden rajoitusten mukaan, jotka säännöissä ja ehdoissa on mainittu. Eli kaikki voitot, jotka saat tarjouksen myötä kilautettua oman pelitilisi saldoon, ovat heti oikeaa rahaa. Voit pelata ne tai siirtää kasinolta omalle tilillesi. Vaikka tarjous on hyvä, on säännöt ja ehdot luettava huolellisesti ennen kuin poimit tarjouksen käyttöösi.

Millaisia ehtoja kasinot ilman kierrätystä asettavat

Ehdot poikkeavat toisistaan kasinoittain, mutta niissä on silti paljon myös yhteistä. Olen koonnut sinulle ehdot, joihin sinun on järkevää kiinnitettävä huomiota. Vaikka kierrätystä ei ole, voivat muut ehdot olla sitäkin kovempia.

Minimitalletus on se summa, joka sinun on talletettava nettikasinolle lunastaaksesi bonuksen ilman kierrätystä. Onneksi summat eivät ole kovin suuria eli hyvin usein se on 20 euroa.

Voittokatto määritellään siksi, että sinulla ei ole mahdollisuutta tulla miljonääriksi täysin ilmaiseksi. Kasino määrittelee jonkin tietyn rajan, jonka voit kotiuttaa, jos sinulla on käynyt tuuri. Voittokatto voi olla esimerkiksi 50 tai 80 euroa. Jos voittosi oli korkeampi, loppu hylätään.

Sallitut pelit tai sallittu peli määritellään säännöissä. Toinen mahdollisuus on se, että kasino määrittelee kielletyt pelit ja silloin listalla ovat ainakin ne kolikkopelit, joilla on korkea palautusprosentti eli niin sanottu RTP.

Panoksen koko määritellään ja yleensä se on varsin alhainen. Se on keskimäärin 0.10 tai 0.20 euroa pyöräytystä kohti. Tällä ei ole oikeastaan mitään merkitystä paitsi silloin, jos minimitalletus on suuri.

Lunastanko tarjouksen vai en

Varsinkin, jos olet vähemmän pelaillut nettikasinoilla, saatat hiukan miettiä tarjousta. Useinhan sanotaan, että jos tarjous vaikuttaa todella hyvältä, se on huijaus. Äsken jo kerroin sinulle, millaisia ehtoja tarjoukseen liittyy. Kun sinulle tarjotaan ilmaiskierroksia, tärkeintä on, että tutkit, mitä muuta siihen liittyy. Jos siihen liittyy bonusrahaa, niin tarkista myös, millaiset kierrätysehdot sillä on. Niillä saattaa olla toisinaan todella kovat kierrätysehdot.

Katso myös se, kuinka paljon saat ilmaisia kierroksia ja millainen minimitalletus niihin liittyy. Otetaanpa taas esimerkki. Jos sinun on tehtävä minimitalletuksena 50 euroa ja saat sillä vain 10 ilmaista kierrosta, joudut käytännössä voittamaan ilmaisten kierrosten aikana huomattavan paljon päästäksesi omillesi. Eli tärkeää on suhteuttaa toisiinsa minimitalletus sekä ilmaisten kierrosten määrä.

Hyvin usein tarjoukset ovat reiluja, koska nettikasinoiden kilpailu on kovaa. Kasinot ilman kierrätystä eivät voi tehdä huonoja tarjouksia, koska monet sinun kaltaisesi pelaajat ovat varsin valveutuneita eivätkä poimi itselleen huonoja vaihtoehtoja. Huonot tarjoukset tarkoittavat myös kasinolle sitä, että se ei saa asiakkaita, joten tarjoukset on pakko virtaviivaistaa todella hyviksi.

Onko kasinot ilman kierrätystä hyvä vaihtoehto

Jos ajatellaan hiukan tarkemmin, miksi kasinot ilman kierrätystä ovat sinun kannaltasi hyvä ratkaisu. Sinua kohtaan on tietenkin reilumpaa, että kasino ei vaadi kierrätystä. Olethan periaatteessa jo maksanut bonuksesta talletuksen yhteydessä. Tasapuolista on saada nauttia myös mahdollisesta voitosta täysin, jos sellainen tulee. Onneksi nettikasinoiden määrä on huima ja pystyt sieltä valikoimaan parhaan tarjouksen ja vieläpä kasinolta, jossa voitotkin ovat verovapaita.

Kasinot ilman kierrätystä voivat myös piilottaa erilaisia reunaehtoja sinne tänne sääntöihinsä. Siksi kaikki kasinon säännöt ja ehdot on luettava huolellisesti ennen kuin teet kasinolle pelitiliä tai otat vastaan yhtäkään ilman kierrätystä olevaa tarjousta.

Tämä sivusto käyttää evästeitä käyttäjäkokemuksen parantamiseksi.
Hyväksyn.